Zaproś Papieża aby odwiedził Mateusza Talbota, mówi Arcybiskup Martin. 

 

"Ludzie powinni napisać do papieża Franciszka, aby zachęcić go do odwiedzenia grobowca Matta Talbota, gdy przyjedzie on do Dublina w przyszłym roku (2018), powiedział arcybiskup Diarmuid Martin. Mówiąc w Maynooth na konferencji dotyczącej formacji kapłańskiej, Arcybiskup Martin mówił o tym, jak kapłani pochodzą ze "Świętego ludu Bożego", to termin, którym Papież regularnie posługuje się mówiąc o zwykłych katolikach, szczególnie tych ze zmarginalizowanych społeczności.

 "Głównym punktem biskupa było znaczenie świętego ludu Bożego, z przykładem Matta Talbota" - powiedział ks. Richard Ebejer, były administrator parafii Matki Bożej z Lourdes przy ulicy Seána McDermotta, gdzie znajduje się świątynia w której znajduje się grób Talbota. Dodał, że był zachwycony, że słynny dubliński asceta został wymieniony, i zapytano go, czy Papież może zwyciężyć, odwiedzając grób Mateusza Talbota, którego św. Jan Paweł II miał zamiar odwiedzić w 1979 roku, chociaż nigdy nie był na jego harmonogram.

 "Miejscowa ludność przygotowała się na tę wizytę i była rozczarowana, gdy papież nie odwiedził", powiedział salezjanin, mówiąc, że to pokazuje, jak "dobrze nie podnosić oczekiwań".

 Ks. Ebejer uprzednio powiedział, że rozczarowanie odczuwane lokalnie w czasie, gdy św. Jan Paweł nie nawiedził grobowca, jest dziś nadal namacalne i że podczas gdy północne centrum miasta jest marginalizowaną społecznością, z którą związane jest piętno społeczne, ma wiele pozytywnych aspektów, które sam arcybiskup często podkreślał.

 "Istnieje silne poczucie solidarności", powiedział ks. Ebejer, opisując obszar jako "społeczność lokalną, która stara się wyrwać z biedy". Wskazał, w jaki sposób dr Martin mówił o roli matek i babć trzymających rodziny razem, gdy coś poszło nie tak, i zauważył, że nawet wśród rodzin, w których praktyka religijna jest niska, istnieje silne przywiązanie do lokalnego kościoła.

 Ks. Eddie Conway OP z pobliskiego kościoła św. Zbawiciela, do którego Mateusz Talbot zmierzał, gdy upadł i zmarł na Granby Lane w 1925 roku, zgodził się, że byłoby dobrze, gdyby papież odwiedził społeczność tak często zmarginalizowaną.

 Podkreślając, że szczegóły wizyty papieskiej nie zostały potwierdzone, ks. Conway opisał niepowodzenie w odwiedzeniu grobowca w 1979 r. Jako "straszne zaniedbanie" i powiedział: "Byłoby dobrze, gdyby Papież odwiedził go - jest świętym mężem Dublina, świętym klasy robotniczej, znanej z tego, jak walczył z całym uzależnieniem i kimś, z kim ludzie mogą się identyfikować".

Matt Talbot został uznany za "czcigodnego" przez papieża Pawła VI w październiku 1975 roku.

 

Adres korespondencji do Papieża Franciszka

His Holiness, Pope Francis PP.
00120 Via del Pellegrino
Citta del Vaticano

 

Źródło: http://venerablematttalbotresourcecenter.blogspot.com/2017/12/personally-invite-pope-francis-to-visit.html

"Przede wszystkim muszę wziąć pod uwagę interes duszy"
Czcigodny Sługa Boży Mateusz Talbot